Blog

Günce...
23 Ekim 2013

Umut Adan: Gezi Parkı’nın Meyvelerini Birkaç Yıl Sonra Göreceğiz – İtalya Messaggero Veneto gazetesi röportajı tercümesi

||
0 Comment
|

TÜRK ŞARKI YAZARI BU AKŞAM PIETRASONICA FESTİVALİ’NDE SAHNEYE ÇIKACAK.

“OSOPPO’YA ANADOLU GELENEĞİ ATMOSFERİNİ GETİRİYORUM”

 OSOPPO- İstanbul aslında o kadar uzak değil. Ancak bazen bizim gibi bir gazetenin dış haberler sayfasına göz atmak fikriyle dahi tembelleşen ve başka bir dünyaya ait olan batılılar için uzak gözükebiliyor. Oysa bazen köprüler yaratmak (aynı Asya’yı Avrupa’ya fikirler dışında da bağlayan İstanbul’daki örnekleri gibi) aslında o kadar da zor değil. Aynı zamanda da bu aylarda öncelikle Gezi Parkı’nı korumak için giderek çoğalarak meydanı dolduran ve bu spontan, protesto ve özgürlük hareketi sırasında bir şarkı dinlemek için doğalca sessizliğe bürünen insanlarla da mesafeleri azaltarak bakmak için de bir fırsat.

Umut Adan Türk bir şarkı yazarı ve yorumcusu, bu akşam Osoppo, Parco Delle ex Colonie’de Pietrasonica Festivali’nde sahneye çıkarak, o günlerde yaşanan bu sosyal olayı, Gezi Parkı akşamlarında bulunarak teneffüs eden birçok kişi gibi kendi tecrübeleriye ve gelecek için bir bolca iyimserlikle paylaşacak. “Evet ben genelde iyimser düşünen biriyim, ama tabii ki bir hayalci değilim” diyor. Hayır, Adan bir hayalci gibi ne düşünüyor, ne konuşuyor. 

İstanbul’da büyüyüp, liseyi bitirdikten sonra siyasal bilimler eğitimi için Trieste’ye yerleşerek burnunu kendi gerçeğinden dışarıya çıkaran, hem İtalyanca’yı hem aynı zamanda şehrinin hayranlık ve endişe ile birlikte baktığı dünyanın diğer kısmının o kültürünü noksansız öğrenmiş.”Bu hareketin arkasında planlanmış bir organizasyon yok ve bu da siyasiler dahil herkezi en çok şaşırtan şey. Birbirinden çok uzaklarda bulunan parti ve gruplar arasında güçlü bir katılım duygusu oldu ve şu an İstanbul’da sakinlik havası solunuyor, ancak bu hareketin ürünlerinin birkaç yıl sonra tadını çıkaracağız”. 

Ancak bu sakinlikten önce büyük bir şiddet ve gerginlik yaşandı, hayır bunu tabii ki unutamayız. “Herkez gibi içimde bir tükenmişlik duygusu taşıyorum, yaşadıklarımız gerçekten ….. zordu”. Konuşurken tarif ettiği  şeylerle ilgili her kelimeyi ölçerek söyleyip, bahsettiği kavramları yaralamamak için özen gösteriyor. Hemen arkasından “dilim dolandı” gibi bir çıkışla İtalya’da öğrenebileceği en sıradan kelimelerden birini telafuz ediyor. 

Normal olarak bir soru geliyor insanı aklına: bu alşam Friuli Bölgesi’ne getireceği müziği de aynı mı? “Osoppo’ya kısmen Anadolu’dan gelen atmosferi yaymaya çalışacağım, ama bunun ötesinde ben hayatın anlamını neşe anayışıyla besleyerek şarkılarına getirmeyi seven bir şarkı yazarıyı ve yorumcuyum. Bu bakımdan ülkemin şarkılarında sıkça rastlanan temalardan da biraz ayrılıyorum…. bunu belki de İtalyan sanatçıların romantizminden öğrenmiş olabilirim!” Ama Umut’un müziği tek bir kutuya koyulabilecek gibi değil, aynı geldiği şehrini tek bir sıfatla tanımlamak mümkün olmadığı gibi. Bu nedenle önce sahnede tek başında, sonrasında da sahneyen çıkan müzisyenleriyle, 70’li yılların tipik psikadelik rock sounduyla ve doğu kokan diğer islerle dinleyenleri şaşırtacak..

Anna Dazzan

  

|

Leave a Reply

Sevdiğimi Seçtim // UMUT ADAN, SEVDİĞİMİ SEÇTİM / GÜNEŞ
icon-download
  1. Sevdiğimi Seçtim // UMUT ADAN, SEVDİĞİMİ SEÇTİM / GÜNEŞ
  2. Güneş // UMUT ADAN, SEVDİĞİMİ SEÇTİM / GÜNEŞ