Blog

Günce...
29 Ocak 2014

Tanrı Bana Güvenir, Tanrı Sana Güvenir…. Pete Seeger aramızdan ayrıldı…..

||
0 Comment
|

Büyük müzisyen, besteci, aktivist Pete Seeger dün aramızdan ayrıldı..

94 yaşındaydı öldüğünde. Bu demek oluyor ki, 1919 yılında doğan bir şarkıcı-çalgıcının 20 yaşından beri aktif olarak çaldığını düşünsek, Pete Seeger tam 75 yıldır çalıp söylüyordu. Darısı tüm müzisyenlerin başına. 

Ancak Seeger yalnızca çalıp söylemekle kalmıyordu. ABD protest hareketlerinin hep başını çekip, hiçbir zaman bir freak olmamaya ve doğal kalmaya, aktivizmi hiçbir zaman insani amaç ve kaynaklardan estetik olarak dahi uzaklaştırmayıp, an içinde gerekli olanı yapıp, züppeleşmeden kendisini sanki şeytandan uzak tutar gibi tutuyordu. Züppeleşmek Seeger’in en büyük korkusuydu. Çalarken belliydi, söylerken belliydi. Garip bir ego değil, iş bilinci onun motoruydu. Bu onda ilk farkedilen şeydi banjoyu asıp sahneye çıktığında. Şarkılarından anlarız, We Shall Overcome, Lee Hays ile yazdığı If I Had a Hammer, sonraki yıllar The Byrds grubunun dünya çapında ünlü yaptığı Turn Turn Turn,  Where Have All the Flowers Gone. Yazılmış ve tüm nesillere ulaştırılmış şarkıların bazılarıdır.

Tüm nesiller anlayışının altını çizmek gerek. Çünkü Pete Seeger, 68 hareketinde ortaya çıkan nesil mücadelesinin de en büyük kritikerlerinden biri idi. Nesillerin birbirleriyle çatışmak yerine, birleşip rejimi çekiçlemesi gerektiğini düşünüyordu. Çok başka bir hayat yaşayabilirdi. Harvard’da Sosyoloji öğrencisiydi. Öğrencilik yıllarında tanıştığı Woody Guthrie ile Amerika’nın her köşesini gezme ve folk kültürüne hizmet etme fikri kendisine çok daha cazip gelmişti. Ancak kendini ortaya koyma anında ilk öne çıkardı. Vietnam Savaşı ile ilgili Başkan Lyndon B. Johnson’a televizyonda yaptığı büyük saldırı ile döneme adını yazmıştı. 

Bir Komünist ve Marksist olarak görürdü kendisini. Bunlar tabii ki ABD’de hayatı kolaylaştıran gerçekler değil. Kruşev, Stalin’in suçlarını ilan ettiği zaman Amerikan Kömünist Partisi’nden ayrılmış fakat giydiği siyasi gömleğin adını israrla tekrar etmekten çekinmemişti. Buna her zaman ekolojist görüşü eşlik etmişti. Solculuk-ekoloji anlayışının en önemli isimerinden biriydi. 

Kendisinden sonra gelen tüm şarkı yaarları kendisinden birşey taşımak zorundaydı. Pete Seeger herkesten önce oradaydı ve herkesten daha iyi çalışmıştı. En çok şarkıyı en fazla zeka ile üretmişti. Bob Dylan kendisini taklit ettiğini daha gençlik yılarında belirtmiş, onunla ilk adımlarını atmış, protest-folk janrını bir dünya akımı haline getirmişti. Aralarında yalnızca bir elektrik kablosu sorunu yaşanmıştı, ama o da tarihin bir tarafına gmülüp gitmişti.

Seeger’ı kendi sesinden tanımayanlar daha sonra Bruce Springsteen’in Seeger Sessions albüminden hatırlarlar. Patron Seeger’in şarkılarından oluşan bir bütün albüm yapmıştı. Takip edenler bilirler, şu an da Springsteen, Seeger’in yolundan çalışmaya gayret edip, Güney Amerika Sosyalist şarkılarını yorumlamaktadır.  2011 yılında Pete Seeger’im Lorre Wyatt ile yazdığı “God’s Counting On Me, God’d Counting On You” onlarla yorumlaması aşağıdadır. Bu şarkı Meksika Körfezi’nde bulunan Deepwater Horizon’da bulunan petrol platformunda olan facia ile ilgili yazılmıştır.

http://www.youtube.com/watch?v=GmoHJyUaVIQ

 

“Evet, çözülmesi gereken büyük sorunlar var,

 Haydi herkesi dahil edelim,

Tanrı bana güvenir, Tanrı Sana Güvenir

Bakıp da, gördüğümüzde,

İşlerin iyi gitmediğin, 

Tanrı Sana Güvenir”.

 

 

 

 

|

Leave a Reply

Sevdiğimi Seçtim // UMUT ADAN, SEVDİĞİMİ SEÇTİM / GÜNEŞ
icon-download
  1. Sevdiğimi Seçtim // UMUT ADAN, SEVDİĞİMİ SEÇTİM / GÜNEŞ
  2. Güneş // UMUT ADAN, SEVDİĞİMİ SEÇTİM / GÜNEŞ