Blog

Günce...
17 Ekim 2013

İtalya’daki öğrenci olayları neden Gezi Parkı olaylarını model olarak görüyor?

||
0 Comment
|

İtalya’nın Bologna şehrinde işgal edilen binanın üzerinde Taksim yazıyor. 

İtalya’nın 20. yüzyıl içinde birçok değişimi sağlamayı başaran işçi-öğrenci direnişi, Silvio Berlusconi’nin siyasi sahneyi ele geçirmesi ile büyük ölçüde darbe yemişti. Bu tür toplum hareketleri, doğum kontrolu, boşanma hakkı, kadınların siyasi hayata katılımı gibi gerek İtalya’nın muhafazakar kısımı gerekse Katolik Kilisesi’nin etkisiye kemikleşmiş bir çok durumu toplum hareketlerinin arzu edip, talep ettiği yöne getirip sonuç üretmişti. Bu Avrupa’nın en büyük demokrasi geleneklerinden biriydi. İtalya Avrupa’nın en büyük komünist partisine sahip olduğu için, sendika ve öğrenci hareketlerinden destek almasıyla politakasında Sovyetler Birliği’nin dahi canını sıkacak sonuçlar üretmeyi başarmıştı. Yurt içinde de gençlik hareketi analiz, tartışma, estetik becerilerle karşı tarafı küçük düşürme ve sonunda mücadeleye devam ederek sosyal sonuçları üretme becerisiyle biliniyordu.

90’ların başında “Temiz Eller” operasyonu ile ortaya çıkan siyasi boşluk, dünyada artık bir kütle düşüncesi haline gelen reel politik düşüncesiyle çakışınca, İtalya’da çok miktarda parayı yönetme becerisiyle bilinen Milan Kulübü’nün kahraman başkanı, Amerikanvari televizyon kanallarının sahibi, güçlü bir medya patronu olan ve siyahi tarihi en büyük şüphelerle dolu olan Berlusconi’nin yolunu açmıştı. Bunu takip eden yirmi sene ve İtalya’daki demografik durum öğrenci hareketinin önünü tıkadı. İtalya  yaşlıların sosyo-ekonomik egemenliğinde bir cumhuriyet haline geldi. Yapılan harcırah kısıtlamaları ve sermayenin artık önceki mücadelelerin sonucu olarak emekli-yaşlı grubunun elinde olması, güvenlik gibi konuları siyasi sahneye  çekmiş ve eğitim mücadelelerini cılız ve dolayısıyla başarısız bir platformda bırakmıştı. Jenerasyonal değişim öğrenciyi mağdur edip belini büktü. Tabii Türkiye’den de bildiğimiz gibi bu mağduriyetin en son ve korkunç halkası işsizlikti. Gençlik meydanlara baştan yenilgiyi kabul ederek çıktı bu süreçte.

Geçen hafta Berlusconi’nin siyasi sahneden itilmesi ve hakkında açılan davaların en önemlilerinden birinden hüküm giymesi, durum konusunda gençlere belki de biraz daha cesaret verdi. Ama her yeniden başlangıçta bir model gerekiyor bilindiği üzere.

2013 senesinin dünyadaki en karizmatik aktivizmi Taksim Gezi Parkı saflarından geldi ve dünya ilk defa Türkiye ile ilgili bir gerçeği tabir-i caiz ise çok karizmatik bir “sunumla” gördü. Ayrıca harekete müdahele ne kadar sert olursa olsun park bir süre aktivistlerin elinde kalmıştı. Bu kadar merkezi ve ünlü bir nokta ilk defa siyasetin elinden kaçıp dünya kamuoyuna sunuldu. Görenleri Gezi Parkı’nı çok net fotoğraflarla hatırlıyor bugün Avrupa’da ve hepimizin çevresindeki yabancı bize aynı sahnelerden etkilendiğini söylüyor bugün. 

Sayısız grubun katıldığı bu dünya çapındaki aktivizme, öğrencilerin parlak zekası ve jenerasyonlarının bilgi tarzının siyasi yönetimler için çok mücadelesi zor bir metod olduğunu ispat etmesi İtalya’da gençliğin tabii ki dikkatini çekti. Bilindiği gibi İtalyanlar her konuda yanlış yaparlar, eksik kalırlar ancak şekil konusunda en başarılıdan etkilenirler, bunu uygularlar. 

Gezi sürecinde kaybedilen kişilerin acısını azaltmanın yanına dahi yaklaşamaz, ancak Gezi Parkı gençliği zekasını kullanıp karşı tarafı sayısız defa küçük düşürmeyi başardı, bu sahneleri en net ve güzel şekilde sloganlayıp görüntülendirmeyi başardı. Dünya gençliğini bu bakımdan etkileyerek kendisi için sevinç verici bir sonucu üretmeyi başladı. Çok canımız yandı ve hala yanıyor. Yanmaya da devam edecek. Artık aramızda olmayanlar için.

Fakat bugün İtalya’da aktivist öğrencilerin aklındaki en güzel öğrenci figürü, Gezi Parkı’nda o günleri geçirip yaşamış, bedelini ödemiş, kaybıyla yanmış, ancak işini örnek bir estetik zekayla donatıp, estetik olarak sunmayı başarmış, aşkını-zevkini yaşamış türk ve dünya öğrencilerinin figürüdür.

Bu yüzden Bologna şehrindeki öğrenci  işgalindeki bayrakta “ayağa kalk-organize ol-işgal et” yazıyor. Hemen üstündeyse “öğrenci yurdu işgali Taksim” yazıyor.

 

|

Leave a Reply

Sevdiğimi Seçtim // UMUT ADAN, SEVDİĞİMİ SEÇTİM / GÜNEŞ
icon-download
  1. Sevdiğimi Seçtim // UMUT ADAN, SEVDİĞİMİ SEÇTİM / GÜNEŞ
  2. Güneş // UMUT ADAN, SEVDİĞİMİ SEÇTİM / GÜNEŞ