Blog

Günce...
26 Ekim 2013

Hiçbiriniz mi Varamadı Sevdiğine?

||
0 Comment
|

Hatırlarsın viyoletler açıyordu,

İkimiz, “asla ayrılmayacağız, hiçbir zaman” derken

Katiyen, hiçbir zaman.

Şimdi sana aynı şeyleri söylemek isterdim,

Ama bilirsin aşkım, güller ne çabuk solarlar güneşte,

Bizim için böyle şimdi.

Saçları yoldurtan aşk kayboldu artık,

Geriye kalan yalnızca birkaç isteksiz okşama, az da sevecenlik.

Ve artık uzak bir nisandan kalma, güneşin kuruttuğu o çiçekleri yeniden elinde bulduğunda

O günleri arayacaksın.

Ama yoldan geçenlerin ilki olacak ki,

Sen onu altınla donatacaksın, verilmemiş bir öpücük için,

Yeni bir aşk için.

 

1966 yılında yazılmış yukarıda tercümesini gördüğümiz bu şarkı Avrupa tarihinin en acı dolu şarkılarından biridir. En ızdıraplı temayı yani bir insanı terk etme/edilme temasını işlerken  söylediği sözlerde ne terk eden için ne terk edilen diğer garip için gelecekle ilgili hiçbir sonu oynama teması yoktur. Ne kendisini yüceltme, ne karşındakini yerme ne de ızdıraptan bağrını deşme, deştirme gibi psikopatolojik sitemleri ve davranışları içermez. Batıda aşklar iyi bitsin, kötü bitsin ne olursa olsun kişi küçülmez. Çünkü eziklik kültürü yoktur. Bu malesef bizlere mahsus birşeydir. Yanisine gelince aydınlanma çağını karşılamamış toplumları için. 

Tamam anladım, göç, muhafazakar doğu toplumları, zalim sultan, hepsini anlıyorum. Ama bir süredir çevremdeki kişilerle olayın esas sebebini bir türlü yatıramadık masaya. Eziklik kültürü nereden doğar nereden beslenir? Bunu birkaç müzik adamı dostumla devamlı çalışıyoruz ancak kesin bir saptama yapamıyoruz. Ancak aklımıza gelen birşey var.

Sürekli üzüntü ve çaresizlikten bahsetmek (tabii ki halk müziğimizin ele aldığı engin temalar dışında) şarkı yazarken devamlı arabeske abanmanın bir sebebi var. Tembellik. 

Erkan Oğur’un “Yemen Türküsü” yorumunu dinlemeyenimiz varsa bir dinleyiversin. Tüm zamanların en zor temalı şarkısı, kendisinin enginliğinden dinleyeni katiyen yormaz. Neden? Çünkü o sanatçı farklı, o adam farklı…

Üzüntü müzikte hazır temadır günümüzde. İssssstediğin kadar müzik tarihinin sonsuz temalarına yaslanabilirsin. Oysa yaşadığını analiz etmek, aşk karşısında gerçekten diz çökme ve yaşananı kabul etmek, aşkla ilgili en derin çalışmaları yapmayı zorunlu koşar. Bu da tabii ki hepimizin içindeki kadını küreklere asılıp tanıması gibi bir ömürlük bir mesaiyi koşar şart olarak. Hadi bakalım çalış. 

Ama kafada bu yoksa tema hazır, “yıktılar beni, yaktılar beni”.

Aşk hep kapıda bekliyor anlamak isteyene, ömrünü devamlı ezik ve sitemle geçirmek istemeyen herkes için…….

İstemiyoruz artık kara sevdaları, zalim ağaları, kız kaçırırken vurulanları, şayet bu temaları günümüzde gerçekten yaşayan olmamışsa. Hele hele gözlerinden kanlı yaşlar akanları. Ne demek o öyle? 

Y kromozomuna dört elle sarılmanın bir manası yok. Kadın tarafımızı tanıyalım.

|

Leave a Reply

Sevdiğimi Seçtim // UMUT ADAN, SEVDİĞİMİ SEÇTİM / GÜNEŞ
icon-download
  1. Sevdiğimi Seçtim // UMUT ADAN, SEVDİĞİMİ SEÇTİM / GÜNEŞ
  2. Güneş // UMUT ADAN, SEVDİĞİMİ SEÇTİM / GÜNEŞ