HAKKINDA

Umut Adan, ilk grubunu öğrenimi sırasında İtalya’da kurdu. İtalya’da verdiği konserlerden sonra Umut Adan & Abbas adı altında Saykodelik-Anadolu Pop tarzında şarkılar üretti. Geoff Farina (Karate) ve Leonly Drifter Karen gibi diğer Indie kökenli müzisyenlerle sahne paylaştı.

2010 yılında “Gülerler Bize” adlı şarkının olduğu 45’liği kaydetti. Saykodelik müzik geleneğinden gelen sesleri kusursuz bir şekilde üretebilmek için 1968 yılından sonra yapılmış hiçbir enstrüman ve mikrofon kullanılmadı. B yüzünde “Beni Seçtiğin Bu Yerde” olan bu 45’likte, davulda eşlik eden prodüktör Marco Fasolo’nun dışında tüm enstrümanlar Umut tarafından çalındı.

The Wire dergisinden Byron Coley aynı 45’lik için, “Unutulmaya yüz tutmuş 70’li yılların şarkı geleneğini tamamen öğrenmiş, Türk underground müzisyeninin hoş çıkışı,” kritiğinde bulundu. Avrupa ve Amerika’daki diğer müzik bloglarının tatmin edici yorumlarından sonra çalışmalarını yaymak için İstanbul’a döndü. Bu sırada 45’lik, Londralı RESONANCE FM’de, ABD de KDSV, KXLU, WFMU gibi radyolarda yayın akışları içindeki yerini almıştı. İstanbul’da bu Anadolu Pop çalışmasını fark eden “Kaybedenler Kulübü” ile tanıdığımız Mete Avunduk, radyoları Standart FM’de 45’liği yayınlamaya başladı.

İstanbul’daki ilk grubunu kuran Umut Adan, şehirdeki ilk konserlerini gerçekleştirdiği sırada, A yüzünde Umut’un şahsi manifestosu “Sevdiğimi Seçtim” ve B yüzünde bir Anadolu Fuzz provokasyonu olan “Güneş”‘in bulunduğu ikinci 45’liği yayınlandı. “Sevdiğimi Seçtim” şarkısının videosu İstanbul Bağımsız Film Festivali’nde kendilerinden söz ettiren Deniz Tortum ve Cem Celal Bilge tarafından İstanbul-Afyon-New York hattı arasında hazırlandı.

Üçüncü 45’liğin çalışmalarına yakın zamanda başlayacak olan Umut Adan, Ağustos İtalya konserleri sırasında  Pietrasonica Festivali’nde headliner olarak çıktıktan sonra Rock’n Coke 2013’te Keşif Sahnesi’nde yerini alacaktır.

Sevdiğimi Seçtim // UMUT ADAN, SEVDİĞİMİ SEÇTİM / GÜNEŞ
icon-download
  1. Sevdiğimi Seçtim // UMUT ADAN, SEVDİĞİMİ SEÇTİM / GÜNEŞ
  2. Güneş // UMUT ADAN, SEVDİĞİMİ SEÇTİM / GÜNEŞ