Blog

Günce...
18 Aralık 2013

Dün Akşam Vinicio Capossela Geçti İstanbul’dan….

||
0 Comment
|

İtalya tarihinin en önemli isimlerinden birini dün akşam İstanbul’da seyretme imkanı bulduk.

İlk albümünü 1990 yılında çıkarmıştı Vinicio Capossela. Bu albümde yalnız benim hatırladığım en az  üç adet hit bulunmakta.

Daha sonraki yıllarda giderek gelişerek, konu ve üslup yenileyip etkileyerek gerek İtalyan Cantautore müziği gerekse dünya müziklerinin birçoğunu kendi tarzında besteleyip yorumlamıştı. Yaptığı hiçbir albüm sıradan bir sonuç üretmeyen bu sanatçı doksanlarda yükselmeye devam etti ve ikibin yılından sonra da artık tartışılmaz bir isim haline geldi. 

Neydi Capossela’yı bu kadar farklı yapan? Sıfır taviz. 

Kendisi hiçbir müzikal akımı moda diye takip etmez, öykünmelere yaklaşmaz ve kendisini neyi yaparsam olur, satar sıkıntısına sokmaz. Zaten onu Francesco Guccini’nin keşfetmiş olması da zatenbir rastlantı değildi.

Capossela bu bahsettiğim 23 yılllık zaman içine o kadar albüm, sonsuz konser, üç film, üç tane de kitap sıkıştırdı. Son filmi geçen kısa bir süre önce İtalya’ya da gösterime girdi ve bir belgesel filmin bugünkü İtalya’da ulaşamayacağı bir şekilde en ticari filmeriden bile fazla gişe yaptı. Film Yunanistan’daki ekonomik krizden Avrupa’nın öğrenmesi gerekenler ile ilgili. Ama nasıl Yunanistan durumuna düşmeyiz kafasıyla değil, ilk anda göze batacağı gibi. Avrupa Topluluğu’nda bulunan diğer ülkelerin eski sistemle devam ederek neleri kaybettiği, Yunanistan’ın son durumunda çaresizlik yoluyla, Rembetiko düşüncesiyle ilgili neleri kazanıp,öğrendiğiyle, neden kurtulduğuyla ilgili. Bu filmin tabii ki kitabı da çıktı. Adı mı ne? “Tefteri”.

Bunların arasına geçen sene köyünün içinde postahane önünde emekli maaşlarının gelmesini bekleyen yaşlıların can sıkıntısını yenmek için buluşup çaldıkları müzikleri “Postahane Bandosu” adılya tanıttı, o kişileri organize etti, onlarla konserlere gitti.

Soundcheck’i seyretme fırsatı buldum rastlantı sonucu. Yalnız benim gördüğüm kısın 1,5 saat sürdü. Detay anlayışı fark yaratan bir kavram.

Dün akşam Capossela İstanbul’da ve özellikle Galata’da olmanın heyecanıyla İstanbul için özel bir program hazırlamıştı. Edmondo De Amicis gibi İstanbul’la ilgili yazarların kitaplarından bölümler okudu, bu toprakların tarihinden gelen edebi eserleri dinleyici ile paylaştı. Birçok şarkıda İstanbul geçiyordu.  

Herşeye hazır  ve gerçekten kültürlü bir müzisyenin ortaya çıkaracağı performans çok şeyi anlatıyor. Dün gece konserde belki de en çok göze çarpan şey bu oldu.

 

 

 

|

Leave a Reply

Sevdiğimi Seçtim // UMUT ADAN, SEVDİĞİMİ SEÇTİM / GÜNEŞ
icon-download
  1. Sevdiğimi Seçtim // UMUT ADAN, SEVDİĞİMİ SEÇTİM / GÜNEŞ
  2. Güneş // UMUT ADAN, SEVDİĞİMİ SEÇTİM / GÜNEŞ